25 Feb, 2018 Posledná aktualizácia   10:16, Feb 22, 2018

Získavame vlastné semená-semienkový kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 1883 krát
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

ZÍSKAVAME VLASTNÉ SEMENÁ - semienkový kurz, 22.9.2018

Prečo vlastné semená? Ako ich získame? Ako ich uskladníme? A veľa iných otázok a odpovedí v ceste za záhradnou semienkovou sebestačnosťou.
Kliknite pre podrobný program.

Kupovať semená v obchode, alebo získať vlastné osivo? Porozprávam a ukážem vám ako na to a tiež prečo.

dĺžka kurzu:
od 13.00 - 18.00, 22. september 2018 (tento kurz má zmysel realizovať na jeseň, keď dozrievajú semená)

Obsah kurzu:

  • úvod do semenárčenia, prečo vlastné semená, semenárske monopoly, F1 hybridy, GMO semená, čo je to "semienkový underground", semená "Dekalb"...
  • platná legislatíva pre množenie a šírenie semien, semienkový zákon
  • trošku z morfológie rastlín, samoprašné, cudzoprašné, prečo to potrebujeme vedieť z praktického pohľadu a na čo si dávať pozor
  • ako najjednoduchšie získať najbežnejšie semená zo záhrady (tekvice, uhorky, paradajky, papriky, hrach, fazuľky, redkvičky, šaláty, mrkva, petržlen, bylinky...) - ukážem názorné postupy
  • skladovanie semien
  • skúška klíčivosti
  • tipy a triky, alebo ako si v súlade s prírodou zjednodušiť procesy množenia rastlín
  • semienkovne - porozprávame si čo je to verejná semienkovňa, hlavná myšlienka a na čo vlastne slúžia a ako ju jednoducho založiť (pokiaľ mám informácie, na Slovensku táto myšlienka až taká známa zatiaľ nie je, vo svete je sieť verejných semienkovní)
  • doplníme zásoby zdravých semien v našej verejnej semienkovni v Inspire, ktorú sme založili na semienkovom kurze 1. októbra 2016. Pokiaľ máte doma nejaké zdravé semená, ktoré si nejaký rok v záhrade recyklujete a chcete sa s nami podeliť, prosím prineste ich aby sa šírili medzi ľuďmi.  Ja tiež prinesiem opäť z mojich domácich zásob :-).
  • diskusia, otázky, výmena skúseností a vlastných semien (kto má a chce zdieľať, prípadne vložiť do semienkovne)

Celý kurz bude veľmi interaktívny, aby ste sa čo najviac naučili. Budem ukazovať, premietať, budeme pracovať so semenami a aj s papierom.

Z kurzu si okrem informácií odnesiete aj semená z našej záhrady - nehybridnej uhorky odrody Dekah (pred rokmi som získala z Írska), semená divej paradajky a tiež semená cudzokrajnej jedlej liány ačokče (papriko-uhorky)

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  Radšej sa oblečte sa pracovne, ak na vás spadne kúsok paradajky :-).

Miesto konania:
Park oddychu Inspiro, Ivanka pri Dunaji, Nádražná 36 (priamo v priestoroch budovy je aj ubytovňa, internátneho typu, kde sa dá v prípade potreby prespať www.ubytovanieivanka.sk/kontakt).  V Inspiro pripravujú chutné občerstvenie, ktoré je možné zakúpiť.  Jedlá aj pre vegetariánov.  
V Inspiro nám v novembri prebudovali z dvoch miestností krásnu "kurzovňu" so stolmi, tabuľkou, premietaním, kreslením.  Príjemné prostredie, veľmi príjemní ľudia :-). V záhrade sme realizovali niekoľko permakultúrnych prvkov, ktoré si môžete pozrieť. Bližšie informácie k priestorom Inspiro www.parkoddychu.sk

Budova je hneď v blízkosti železničnej stanice, pri vjazde do obce je pred železničným priecestím, pri výjazde z obce je za priecestím. 

Informácie pre cezpoľných:
Budova je hneď vedľa miestnej mini železničnej stanici, uvidíte veľké parkovisko :-).
Inspiro sídli v budove, kde je zároveň aj jednoduchá ubytovňa, v prípade záujmu je možné si zabezpečiť ubytovanie (je jednoduchšie, v sume okolo 10,-EUR/osoba).

Cena pre jednu osobu:
Za kurz je 33,- EUR. 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  .
Keďže počet miest na kurze bude obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, Vašu účasť záväzne potvrdím až po uhradení zálohy za kurz. Záloha je vo výške 13,- EUR, zvyšok na mieste.

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb a adresu. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom...

Záloha je nevraná, preto sa prosím na kurz prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť. Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam. 

V prípade vážnych dôvodov je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. 

Zrušenie účasti napíšte mailom, nie telefonicky, ani SMS. Pokiaľ sa nemôžete kurzu zúčastniť, napíšte mi čo najrýchlejšie na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého pestovania :-).

Hanka


Vráťme prírodu do našich záhrad…

Naposledy zmenené štvrtok, 22 február 2018 10:16

Najčítanejšie

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.d…

25 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-11.d…

08 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-10.d…

11 nov 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-9.di…

14 okt 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.di…

26 sep 2016 Záhradné videá

Facebook stránka