25 Feb, 2018 Posledná aktualizácia   10:16, Feb 22, 2018
Zverejnené v Realizácie
Čítať 4746 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Táto záhrada (alebo budúca záhrada) je na 6 árovom pozemku s novostavbou.  Na pozemku sa nachádzala suchá stavebná suť a kamenistá chudobná pôda.  Pôvodná ornica bola žiaľ realizátorom stavby odvezená.  V takom stave sme s pozemkom začínali. Rozhodla som sa pôdu zúrodniť - je to pracnejšie ako doviezť hotovú pôdnu navážku, ale rozhodne finančne oveľa nenáročnejšie.

Všetky práce na budúcej záhrade začali v máji 2011 zarovnaním pozemku a odstránením najväčších kameňov (neskôr boli použité na výstavbu bylinkovej špirály).   Následne sme vysiali lúčnu zmes namiesto trávnika ( zmes mätonohov a ďatelín - na zúrodnenie, dodajú pôde dusík). Kvôli odtieneniu od susedných domov (domy sú naprojektované veľmi blízko pri sebe) a tiež v mieste koľajnice posuvnej brány som navrhla a posadila aj stálozelené tuje smaragdové (viem že to nie je celkom v duchu ekozáhrad).  Ostatná výsadba: orech kráľovský,  jabloň (duo), hruška (duo), mandľa, liesky, baza čierna, drieň, ruža veľkoplodá, rakytník rašetliakový, arónia bobuľoviny a iné.  Všetko je samozrejme ešte veľmi malé, takže plocha bude využitá v budúcom roku na nenáročné jedlé plodiny (rôzne zeleninové priesady).  Bol založený kompost, privezená slama a konský hnoj na obnovu pôdy.

Rok 2011 - ďatelinová lúčna zmes, posadené hlavné stromy a kríky, polievané priebežne. Kompostovisko, ohnisko. Na zimu zamulčované. Okrasné lúčne kvety.

Máj 2012 - ďatelina priebežne sekaná, zhotovené pergoly, laminátové jazierko, bylinková špirála, zeleninové multizáhonky mulčovanie slamou, založený rýchlorastúci jednoročný plot z kukurice, slnečníc a popínavých fazúľ (kým trvalé kríky vyrastú na odtienenie). Okolo stromkov kruhy na pestovanie plodín - kým koruny narastú.

O rok Máj 2013 - všetko kvitne, z bylinkovej špirály je bylinková džungľa, zimu prežil dokonca aj chúlostivý rozmarín. Posadili sme všelijaké dobroty, čakáme až sa rozrastú. Začína sa tvoriť pôda, nasťahovali sa a množia sa dážďovky, čo je dobrým znakom. Lúka si sama vyberá odolné rastlinky do sucha.

Rok 2016 - z mladej záhradky sa pomaly stáva jedlý a liečivý ozobávací raj. Za našu pozornosť sa nám odvďačuje úrodou zeleniny a ovocia. Pestrosť výsadby prilákala rôzne opeľovače a vtáky. Myšky si zasa pritiahli pozornosť užoviek, ktoré strážili rovnováhu. Dokonca sa do záhradky nasťahovala aj rodinka túlavej mačičky, ktorá v tvoriacej sa húštine výsadby umožňujúcej ochranu priviedla na svet mačiatka. Začína sa pomaly rodiť budúca jedlá a liečivá džungľa.

Naposledy zmenené pondelok, 23 január 2017 16:58
Viac z tejto kategórie: Živé prútené ihrisko z vŕby »

Najčítanejšie

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.d…

25 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-11.d…

08 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-10.d…

11 nov 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-9.di…

14 okt 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.di…

26 sep 2016 Záhradné videá

Facebook stránka