28 Jan, 2020 Posledná aktualizácia   3:40, Jan 24, 2020
Zverejnené v Realizácie
Čítať 7275 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Táto záhrada (alebo budúca záhrada) je na 6 árovom pozemku s novostavbou.  Na pozemku sa nachádzala suchá stavebná suť a kamenistá chudobná pôda.  Pôvodná ornica bola žiaľ realizátorom stavby odvezená.  V takom stave sme s pozemkom začínali. Rozhodla som sa pôdu zúrodniť - je to pracnejšie ako doviezť hotovú pôdnu navážku, ale rozhodne finančne oveľa nenáročnejšie.

Všetky práce na budúcej záhrade začali v máji 2011 zarovnaním pozemku a odstránením najväčších kameňov (neskôr boli použité na výstavbu bylinkovej špirály).   Následne sme vysiali lúčnu zmes namiesto trávnika ( zmes mätonohov a ďatelín - na zúrodnenie, dodajú pôde dusík). Kvôli odtieneniu od susedných domov (domy sú naprojektované veľmi blízko pri sebe) a tiež v mieste koľajnice posuvnej brány som navrhla a posadila aj stálozelené tuje smaragdové (viem že to nie je celkom v duchu ekozáhrad).  Ostatná výsadba: orech kráľovský,  jabloň (duo), hruška (duo), mandľa, liesky, baza čierna, drieň, ruža veľkoplodá, rakytník rašetliakový, arónia bobuľoviny a iné.  Všetko je samozrejme ešte veľmi malé, takže plocha bude využitá v budúcom roku na nenáročné jedlé plodiny (rôzne zeleninové priesady).  Bol založený kompost, privezená slama a konský hnoj na obnovu pôdy.

Rok 2011 - ďatelinová lúčna zmes, posadené hlavné stromy a kríky, polievané priebežne. Kompostovisko, ohnisko. Na zimu zamulčované. Okrasné lúčne kvety.

Máj 2012 - ďatelina priebežne sekaná, zhotovené pergoly, laminátové jazierko, bylinková špirála, zeleninové multizáhonky mulčovanie slamou, založený rýchlorastúci jednoročný plot z kukurice, slnečníc a popínavých fazúľ (kým trvalé kríky vyrastú na odtienenie). Okolo stromkov kruhy na pestovanie plodín - kým koruny narastú.

O rok Máj 2013 - všetko kvitne, z bylinkovej špirály je bylinková džungľa, zimu prežil dokonca aj chúlostivý rozmarín. Posadili sme všelijaké dobroty, čakáme až sa rozrastú. Začína sa tvoriť pôda, nasťahovali sa a množia sa dážďovky, čo je dobrým znakom. Lúka si sama vyberá odolné rastlinky do sucha.

Rok 2016 - z mladej záhradky sa pomaly stáva jedlý a liečivý ozobávací raj. Za našu pozornosť sa nám odvďačuje úrodou zeleniny a ovocia. Pestrosť výsadby prilákala rôzne opeľovače a vtáky. Myšky si zasa pritiahli pozornosť užoviek, ktoré strážili rovnováhu. Dokonca sa do záhradky nasťahovala aj rodinka túlavej mačičky, ktorá v tvoriacej sa húštine výsadby umožňujúcej ochranu priviedla na svet mačiatka. Začína sa pomaly rodiť budúca jedlá a liečivá džungľa.

Rok 2017 - tým, že do tejto záhradky chodíme iba občas a vzhľadom na veľmi suché horúce letá a množstvo zeleninových priesad, záhradka dostala veľmi jednoduchú, na kolene a z Hornbachu zakúpenú závlahu v podobe niekoľkých postrekovačov a kvapkovej závlahy. Vodu čerpáme zo studne, ktorá je kombinovaná aj na elektrické ponorné čerpadlo, a aj na mechanický "rumpál" (ak by vypadla elektrina).  Závlažovanie zeleniny so sebou prinieslo výzvu v podobe slizniakov a tak občas naše kačičky plemena indický bežec idú s nami na výlet.  Z jednej záhrady do druhej, aby sa najedli a zalovili si zároveň.  Začala plodiť aj hlošina okoličnatá aj hurmikaki, ktorú som dostala pred rokmi od kamarátky.

Rok 2018 - dostala som do daru niekoľko ročnú vinohradnícku broskyňku vypestovanú z kôstky.  Táto odroda je odolná voči kučeravosti listov, ale pre istotu dostala pod korunu posadený chren dedinský, ktorý hubovité ochorenia potláča (nielen). 

Prerod bývalej stavebnej sute a neúrodnej kamenistej zeme na úrodnú živú a pestrú mladú a plodnú prírodnú jedlú liečivú záhradku si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o postupoch a tiež vidieť viac fotografií ako sa menila v čase, čo všetko a ako sme robili a samozrejme vidieť všetky tieto veci priamo v záhradke na živo, pripravila som pre vás krátky kurz na tému Zakladáme malú prírodnú záhradu - krok za krokom.  Viac informácií nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/171-zakladame-prirodnu-zahradu-kurz  

Naposledy zmenené štvrtok, 07 jún 2018 07:45
Viac z tejto kategórie: Živé prútené ihrisko z vŕby »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - zber lieči…

09 dec 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zazimovani…

04 okt 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zvieratá v…

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - bylinky v …

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - solárna su…

03 jún 2019 Záhradné videá

Facebook stránka