25 Feb, 2018 Posledná aktualizácia   10:16, Feb 22, 2018
Zverejnené v Realizácie
Čítať 3931 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Studňa... všetci to poznáme. Vodné a stočné ide hore, tak padne rozhodnutie vykopať studňu a zavlažovať ňou záhradu (myslíte aj na dažďovú vodu že?).  Vŕtaná, alebo kopaná studňa? To teraz neriešime. Teraz riešime, ako zmysluplne využiť vykopanú zem z kopanej studne.  Hĺbka 5,20m, čiže cca 4 m3 vykopanej zeminy a štrku a kameňov...  Všetko sme použili na vyvýšený val so suchým múrikom. Pár kameňov sme dokúpili priamo v kameňolome - závisí od zloženia vykopaného materiálu.  Studňa je samozrejme na starodávny ručný "rumpál" a tiež na elektrické tlakové čerpadlo :-). Všestraný hybrid...


Niekedy sa stane, že máme kopec zeminy a nevieme čo s ňou.  Ja osobne mám rada všelijaké spôsoby plastického modelovania terénu.  Oživí to okolie zároveň nám dá odpoveď čo s prebytočným materiálom... A pôsobí to prirodzenejšie ako rovina... že?
   Takže: najlepšiu zeminu dať zatiaľ bokom, na spodok valu nahádžeme štrk, ak máme zvyšky konárov, na povrch dáme najlepšiu odloženú zem - to je tá z vrchu :-).  Priebežne staviame suchý múrik z kameňov - kamene ukladáme trochu zošikma, vypĺňame zeminou s pieskom.  Upravíme tvar valu, zarovnáme.  Medzi kamene posadíme skalkové rastlinky (okrem estetiky nám pomôžu držať kamene spolu), na vrch valu nasejeme lúčnu zmes a po okrajoch posadíme trvaly a kríky.  A je to.  Počkáme kým sa rastlinky zapoja a tešíme sa s dielka.  Prírodná lavička to len oživí a máme zátišie aj po probléme, čo s odpadom po vykopaní studne (alebo čohokoľvek).
Ako bude múrik a val zarastať, pridám aktuálne fotografie :-).

Naposledy zmenené pondelok, 23 január 2017 18:09

Galéria obrázkov

Viac z tejto kategórie: Prútené záhony »

Najčítanejšie

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.d…

25 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-11.d…

08 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-10.d…

11 nov 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-9.di…

14 okt 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.di…

26 sep 2016 Záhradné videá

Facebook stránka