28 Jan, 2020 Posledná aktualizácia   3:40, Jan 24, 2020
Prečítané: 13061 timesx

sekulova

Narodila som sa ako štandardné mestské panelákové dieťa. 
Odjakživa ma to ťahalo do prírody a preto som sa vždy cez prázdniny tešila že z betónovej Bratislavy utečiem k starým rodičom na krásne Horehronie.  U starých rodičov bola nielen čistá skoro panenská príroda, v tom čase ešte aj čistý Hron v ktorom sme naháňali ryby "kakáne", ale čakali na mňa vždy aj prasiatko Miško, kravka (často s teliatkom), dva voly na ťahanie veľkého voza na seno a strááášne veľa sliepok.  Moji starí rodičia ma od detstva učili "hospodáriť po starom" čo bolo pre bratislavské dieťa aj v tom čase veľmi vzácne.  A tak som vedela ako sa kosí, hrabe seno (starý otec mi z dreva sám vystrúhal malé drevené hrable), vyháňa denne kravka na pašu na pastviny, zatvárajú sliepky na noc do kurína pred hladnou lasicou či líškou, dojí mlieko, múti maslo a pestujú plody v záhradke do kuchyne.

Namiesto do obchodných centier (ktoré v tých časoch ani neboli :-)) som na Horehroní chodievala do blízkeho lesa nad domom, kde som vždy našla niečo čo sa dalo využiť v kuchyni.  Milovala som zbierať lesné jahody, maliny, ostružiny, lieskové oriešky a samozrejme som zbierala hríby.

V čase mimo prázdnin ked som sa musela vrátiť domov mi príroda na bratislavských sídliskách tak chýbala, že som trávila skoro každý deň v jazdeckom klube pri koňoch (v tom čase neboli ranče, kto jazdil, sám sa o prideleného koníka musel aj postarať).

V posledných rokoch starého režimu som absolvovala VŠP v Nitre (Vysoká škola poľnohospodárska) teraz po novom Poľnohospodárska Univerzita. Obsah štúdia mi však ukázal, ako to robiť nechcem.  Nepáčili sa mi ( a dodnes sa neviem s tým stotožniť) kruté zaobchádzanie so zvieratami vo veľkochovoch a monokultúrne prechemizované drancovanie pôdy a prírody ako takej. 

Preto som sa radšej profesne venovala dlhé roky obchodu a prírode vrátane záhradníčenia som sa venovala ako koníčku.  Záhradníčila som si ako ma to učili moji starí rodičia - v súlade s prírodou a s láskou.  Čo ma nenaučili moji starkí, učila ma príroda sama. 

Pred rokmi som sa s rodinou presťahovala na dedinu blízko môjho rodného mesta, aby som mohla byť v dennom kontakte s mojím životným koníčkom (alebo poslaním?). Naša pomerne rozsiahla záhrada (ktorej premeny si môžete pozrieť vo fotogalérii - premeny jednej záhrady) je moja trpezlivá učiteľka a verná priateľka.  Ako rástla, rástol aj duch ktorý sa v nej usídlil.   Cítia ho tam všetky zvieratá z okolia, ktoré záhrada magicky k sebe priťahuje.  Jednotlivé stromy a rastliny sa nám svojimi plodmi snažia vrátiť našu starostlivosť.  A čo v magickej záhrade rastie?  Samozrejme všetko čo si pamätám z detstva a ešte aj niečo naviac :-): liesky, vlašský orech, jedlé gaštany, ríbezle čierne, červené, egreše, čučoriedky, zemolez kamčatský, jahody lesné aj šľachtené, maliny, kiwi, figa, ovocné stromy, mama vŕba na oddych, liečivá lipa, baza čierna, dulovce, rakytníky a šípky na vitamín C,  borovice, smreky a tis čierny na zátišie a samozrejme liečivé bylinky na telo aj do kuchyne.  Svoje miesto si nájdu aj paradajky, paprika, skúšam rôzne tekvice a iné jedlé dobré veci, ktoré nehľadajte v úhľadných riadkach,  ale v "neuprataných spoločenstvách rastlín".   Záhrada sa rokmi vyvíja čoraz k prírodnejšiemu a prirodzenejšiemu stavu.

Dnes si ľudia začali opäť uvedomovať dôležitosť spolupráce s prírodou a prírodnými zákonmi.  Vznikajú rôzne centrá prírodného záhradníčenia a takto som natrafila aj ja na celý systém náuky ktorý sa volá "PERMAKULTÚRA" alebo po našom "EKOZÁHRADY", "PRÍRODNÉ ZÁHRADY".

Systém permakultúrneho obnoviteľného spôsobu pestovania rôznych užitočných plodín ma hneď oslovil.  Toto je poľnohospodárstvo ktoré vychádza aj z môjho vnútorného presvedčenia a osobných skúseností!

Moje vzdelanie a skúsenosti v súvislosti s prírodou, záhradami a vplyvom Luny na záhradné aktivity:

- Slovenská poľnohospodárska Univerzita Nitra, agronomická fakulta: 1983 - 1987
- interný vedecký ašpirant odbor poľnohospodársko-lesnícke vedy, na Ústave fyziológie Hospodárskych zvierat SAV - práca na uzavretých ekosystémoch pre dlhodobé kozmické lety 1987-1992 - program Interkozmos
- základný kurz  navrhovania permakultúrnuch prírodných záhrad - "Dizajn jedlého lesa I," - 2011 (zahraničný kurz, lektor Jaroslav Svoboda)
- pokračovanie kurzu navrhovania permakultúrnych prírodných záhrad " Dizajn jedlého lesa II" - 2011 (zahraničný kurz, lektor Jaroslav Svoboda)
- kurz navrhovania veľkých hektárových prírodných pozemkov " Dizajn rodových statkov" - 2012 (zahraničný kurz, lektor Jaroslav Svoboda)
- workšhop navrhovania a realizácie prírodných zelených striech - "Zelené strechy" - 2012 (lektorka Ing. Patrícia Černáková, DPD)
- viacročná prax na vlastných a iných záhradách
- základné kurzy astrológie u popredných slovenských astrologičiek Alenky Nemčekovej a Vlasty Vrbovej - vplyv postavenia Luny na pestovanie
- Kompletný ročný výcvik permakultúrneho dizajnéra 2011-2012 (lektor Jaroslav Svoboda,)
- akreditovaný úplný kurz permakultúrneho designu - 2013 - (lektori Ing. Patrícia Černáková DPD, Ing. Martin Pavlovský)
- Učiteľský kurz Permakultury/Teachers Training of Permaculture - 2016 (zahraničný kurz, Akademie permakultury, lektor George Sobol, Veľká Británia)
- Víkendový kurz rezania ovocných stromov v súlade s prírodou - 2017 (Zaježová, lektor Ing. Ľudovít Vašš)
- Forest Gardening in practise - 2017 (zahraničný kurz s lektorom a autorom knihy Forest gardening in practise - Thomasom Remiarzom)

- popri samoštúdiu som absolvovala v období 20 rokov niekoľko zaujímavých šamanských rôznych ciest  

- samoštúdium a pestovanie liečivých byliniek a rastlín, výroba liečivých lektvarov a produktov pre seba a mojich najbližších
- venujem sa aj semenárčeniu zdravých (nie F1) semien zeleniny a liečiviek pre vlastnú potrebu (zdravé semená zvyknem rozdávať na mojich kurzoch). Na jeseň 2016 sme založili v Ivanke pri Dunaji verejnú semienkovňu (via popisujem na web stránke)

Napísala som knihy Darujme si zdravie z vlastnej záhrady (Príroda 2015, Ikar 2016), Darujme si srdce z vlastnej záhrady (Ikar 2016), Inými Očami (Ikar 2016), Zdravá kuchyňa a domácnosť (Ikar 2017)
V marci 2017 vyšla v Česku česká mutácia knihy Darujme si zdraví z vlastní zahrady. V apríli 2018 vyšla moja ďalšia kniha s názvom Liečivá sila prírody, vydavateľstvo Ikar. 

V roku 2016 som písala pravidelnú rubriku v časopise Dieťa, tiež od 2016 prispievam pravidelne článkami do časopisu Balans.
V roku 2016 sme natočili sériu 12 videoseriálov z prostredia našej prírodnej záhrady, vrátane sprievodných článkov pre portál Lepší deň a Bux , videá su voľne dostupné na mojej web stránke http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/zahradne-videa 

V roku 2017/2018 píšem seriál o prírodných záhradách v časopise Lekáreň.

V januári 2016 dostala naša prírodná jedlá liečivá záhradka certifikát "Ukážková prírodná záhrada" v rámci nadnárodného projektu.

V roku 2013 v máji som otvorila našu záhradu v rámci dňa otvorených záhrad pre Ivanskych záhradkárov.  Bolo zaujímavé sledovať štandardných záhradkárov v konfrontácii s prírodným pestovaním :-).
V roku 2014 ma nahovorili na prednášku pre Ivanskych záhradkárov.
V roku 2015 ma prehovorili urobiť workshopy v zariadení Inspiro www.parkoddychu.sk, kde som v rámci 2015 zrealizovala 10 prírodných workshopov na rôzne aktuálne témy +  1 pracovný workshop pri ktorom sme vybudovali v záhrade Inspiro vyvýšený záhon, suchý múrik a bylinkovú špirálu.
Rok 2016 som zmenila workshopy na celodenné kurzy s obsahom, ktorý sa na workhopoch najviac osvedčil + 1 pracovný workshop na ktorom sme vybudovali prútené detské stavby z vŕbového prútia
Rok 2017 kurzy som rozšírila o ďalšie žiadané témy
Rok 2017 kurz v zahraničí s autorom knihy "Nature Gardens in practise" 
Rok 2018 som zrealizovala niekoľko zážitkových víkendových kurzov v priestoroch lesnej záhrady www.lesnazahrada.sk .
Júl 2018 aj naša druhá záhrada dostala plaketu "Certifikovaná prírodná záhrada". Rozhodla som sa ju využiť ako výukovú malú prírodnú záhradu v rámci mojich kurzov, ktoré som presunula do priestorov našej druhej záhrady a zázemia v podobe triedy pre 25 účastníkov. Povedala som si, že lepšie je raz vidieť, ako 100x počuť.

Rok 2019  - v našich priestoroch malej výukovej prírodnej záhradky a triedy som naplánovala kurzy v rámci môjho nového projektu : Škola prírodných záhrad". Doplnením kurzov v rámci tejto komplexnej školy pripravujem sériu e-kníh ako podporný štúdijný materiál http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/182-e-knihy-skola-prirodnych-zahrad 

Prajem všetkých pekné počasie, kvalitnú pôdu bez chémie a dostatok nadšenia pri budovaní a rozvoji všetkých existujúcich a budúcich prírodných, zdravých, udržateľných záhradiek,

Hanka :-)

 


Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - zber lieči…

09 dec 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zazimovani…

04 okt 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zvieratá v…

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - bylinky v …

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - solárna su…

03 jún 2019 Záhradné videá

Facebook stránka