25 Feb, 2018 Posledná aktualizácia   10:16, Feb 22, 2018
Prečítané: 12815 timesx

Milí prírodne zmýšľajúci, mala by som hneď na úvod napísať. Nie, nerobím veci zadarmo. Rokmi sa mi totiž potvrdilo staré známe "čo je zdarma, to nemá žiadnu hodnotu". Dávam vám svoj čas, ktorý je pre mňa vzácny, svoje znalosti a skúsenosti, ktoré som zbierala veľa rokov (a stále zbieram). Dávam vám svoje schopnosti a možnosti, svoje intutívne vnímanie priestoru, svoju energiu a pozornosť. Veľakrát dávam viac, ako dostávam, ale vtedy je to z môjho vnútorného presvedčenia, pretože chcem dať viac.  
Špekulantom, ktorí chcú len brať sa vyhýbam priatelia. Potrebujem zachovať svoju energiu pre tých, ktorí to myslia so sebou a životným priestorom okolo seba naozaj vážne a z vnútorného presvedčenia. 
Zdarma sú tu pre všetkých moje články a videá, ktoré sme natočili aby sme vám ukázali ako veci fungujú u nás a motivovali vás v pozitívnom napodobňovaní :-).

Ponúkam viac možností spolupráce na vytvorení, prípadne dotvorení Vašej budúcej prírodnej jedlej oázy.

Viem Vám pomôcť s navrhnutím menších priestorov, ako sú predzáhradky, bylinkové záhony, cez väčšie záhrady až po niekoľko hektárové pozemky (niektorí poznajú pojem "rodové statky"). Navrhujem prírodné jedlé a liečivé záhrady, vo svojich návrhoch používam hlavne jedlé a liečivé rastliny s ohľadom na existujúcich a potenciálnych budúcich zvieracích prisťahovalcov.  Niekoľko rokov sa však už vyhýbam návrhom na kľúč, pretože vás tým pripravím o vaše vlastné tvorenie.

Pre tých, ktorí uvažujete nad návrhom záhrady (alebo iného prírodného priestoru) napíšem rokmi overený postup, ktorý sa mi veľmi osvedčil (a zároveň vám ušetril vaše financie, pretože štúdia ani projekt nie je lacná záležitosť).
Doporučujem teda nasledovný postup v poradí: webová stránka, videá, moje knihy, kurzy.  Keď ste po kurzoch (jednodňové stoja menej ako jedna hodina mojej konzultácie), veľakrát postačí už len doladenie v rámci konzultácie, čo je vo výsledku zasa oveľa menej, ako keby som vypracovala štúdiu alebo projekt. Vy ste spokojní, že ušetríte peniažky, že sa niečo naučíte a pochopíte a ja zasa, že som vás naučila ako svoj priestor vnímať a nakazila vás vírusom Príroda, ktorý budete ako bacilonosiči šíriť ďalej :-). 
Na víkendových zážitkových kurzoch navrhovania a pestovania zasa máte veľkú šancu odísť domov s hotovou štúdiou (závisí samozrejme od vás, ako sa do toho celého vložíte). Zasa ušetríte a naučíte sa. 

Kurzy:

Mali by ste vedieť, že vy sami ste najlepšími tvorcami svojho sveta a teda aj svojej záhrady, hospodárstva, balkóna, terasy či rodového statku. Preto sa snažím vás najskôr naučiť základné fungovanie a rozmiestnenie prvkov, zákonitosti, ktoré v prírodných záhradách vládnu.  Aby ste si vy sami vedeli navrhnúť svoj prírodný priestor, aby ste ho pochopili a aby ste sa s ním čo najskôr spojili a spolupracovali. 
Pochopením prírodných princípov budete mať bližšie k pochopeniu seba samých a s radosťou budete tieto myšlienky šíriť ďalej tak, ako sa prirodzene šíria semienka rastlín do svojho okolia.  Aby vyklíčili a premenili svoje okolie na krásny prírodný priestor plný života a zdravia :-).

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete na stránke http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Knihy:

Myšlienku prírodných jedlých liečivých udržateľných systémov sa snažím šíriť rôznymi spôsobmi.  Na tému prírodných záhrad som napísala knihy, ktoré je možné zakúpiť vo všetkých kníhkupectvách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.  

Iná osveta:

Píšem články do časopisov, natáčame rôzne zaujímavé videá, v ktorých zachytávame aktuálne, čo sa v našej prírodnej záhrade deje, ako niektoré veci robíme a ako fungujú. Absolvovala som šnúru besied po slovenských knižniciach a spoločenských zariadeniach. O prírodných záhradách rozprávam v časopisoch, TV a rozhlasových reláciách (na rôznych staniciach). Realizujem rôzne kurzy a workshopy.

Konzultácia - poradenstvo:


konzultáciaJe vhodná pre vás, pokiaľ sa potrebujete iba poradiť a trochu usmerniť Vaše predstavy, prípadne nemáte celkom istotu čo by bolo na Váš pozemok najvhodnejšie.
Keď sa rozhodnete pre konzultáciu, viem prísť k Vám na pozemok, aby sme spoločne našli najvhodnejšie riešenie.

Keďže ešte stále žijeme (ja ešte stále tiež...) vo svete kolobehu peňazí - ako formy energie, nevyhnem sa v súlade so zachovaním rovnováhy energií otázke cien.

Cena za konzultáciu je 40,-EUR za hodinu poradenstva, plus dopravné náklady 0,30,-EUR/km z Ivanky pri Dunaji.  Zvyčajne treba počítať s dĺžkou trvania 2-3 hodín podľa zložitosti a rozsahu.
Je možné odkonzultovať aj Vami pripravený návrh v mojej kancelárii, prípadne cez Skype.  V takomto prípade dopravné samozrejme odpadá, ale úhrada za samotnú konzultáciu sa realizuje vopred.  Najlepšie je kontaktovať ma najskôr mailom.

Pokiaľ máte záujem o vypracovanie štúdie, prípadne projektu, prvá konzultácia je bezplatná. Prvé stretnutie je v Ivanke pri Dunaji v príjemnom prostredí zariadenia Inspiro www.parkoddychu.sk .  Na vstupnom stretnutí si povieme o Vašich predstavách a mojich možnostiach.  Pokiaľ sa rozhodnete o záväzné vypracovanie návrhu, zadefinujeme Vaše požiadavky a spíšeme zmluvu o dielo. Následne vás požiadam o úhradu zálohy, ako prejav záväzného záujmu z Vašej strany.
Vstupnú konzultáciu je možné absolvovať aj prostredníctvom Skype, alebo telefonicky.

Štúdia - jednoduchý návrh hlavných prvkov a výsadby:
zahradný dizajn počítačová štúdiaŠtúdia je vhodná pre Vás, pokiaľ si potrebujete predstaviť a utriediť základnú predstavu Vašej budúcej jedlej záhrady v celkoch, to znamená v ktorej časti pozemku sa budú nachádzať konštrukčné prvky, ako budú umiestnené v súvislosti s rastlinstvom, svetovými stranami, rôznymi biotopmi...  Štúdia tiež obsahuje systémové umiestnenie výsadby, bez určenia konkrétnych druhov (to znamená ovocný sad, alebo tvrdý sad, lesné zátišie, živý jedlý plot, kvetinová lúka, vodný biotop a podobne). Súčasťou je umiestnenie kostrových stromov.  Súčasťou štúdie nie je zoznam rastlín, textová časť ani výsadbový plán.

Skôr, než sa posadíme spoločne aby sme vytvorili štúdiu Vášho pozemku,  je dobré sa zamyslieť nad nasledovnými otázkami: kto všetko bude priestor využívať, aká je Vaša predstava - čo všetko má budúca záhrada ponúkať, na čo všetko má slúžiť, ako sa v nej chcete cítiť, aké rastliny by ste v nej radi videli, akých zvieracích spoločníkov bude priestor hostiť a tak ďalej... čím budete mať jasnejšiu predstavu ako má Vaša jedlá lesná záhrada vyzerať, tým, budeme môcť spoločne naplniť Vaše sny :-).

Cena za štúdiu sa odvíja podľa veľkosti pozemku a stupňa zložitosti.  Pri štúdii navrhujem jedno najoptimálnejšie riešenie ktoré následne rozpracujem.  Preto je veľmi dôležité dobre zadefinovať vopred všetky vstupy a predstavy. Nebojte sa, dobre Vás vyspovedám :-).  Pri štandardnom postupe sa cena odvíja od plochy pozemku.  Cenu počítam na 1 ár pozemku x počet árov, vrátane budov, ciest a všetkých existujúcich štruktúr (pri navrhovaní prírodných záhrad je potrebné zohľadňovať všetko, teda aj budovy, cesty a všetko čo s pozemkom súvisí). 
Pri serióznom záujme vypracujem a pošlem cenu mailom.

Podrobný projekt:

Pokiaľ máte jasnú predstavu o tom ako Vaša jedlá záhrada má pôsobiť, na čo a pre koho má slúžiť ( a veľmi podstatné je - pokiaľ ste sa na tejto predstave zhodli so všetkými členmi rodiny ako budúcimi tiež užívateľmi záhrady), ale neviete čo kde správne umiestniť, potom je pre Vás najvhodnejší podrobne rozpracovaný projekt -  návrh dizajnu prírodnej jedlej záhrady.

počítačový dizajn - projektProjekt je podrobný a obsahuje okrem podrobného návrhu dizajnu tiež zoznam rastlín, výsadbový plán (najčastejšie v mierke 1:100, prípadne navhodnejší formát na manipuláciu), textovú časť v ktorej popisujem ako a prečo sú jednotlivé časti navrhnuté, doporučenia k pestovaniu a udržovaniu niektorých rastlín a celkov. Vo výsadbovom pláne je zadefinovaný presne každý strom a ker.   Textová časť môže obsahovať detailnejší popis zložitejších štruktúr.

Cena projektu sa určuje podobne ako cena za štúdiu rozsahom a veľkosťou.  Pokiaľ sa rozhodnete v prvom kroku pre štúdiu a následne si budete priať štúdiu rozpracovať detailne na projekt (bez zmien rozmiestneni jednotlivých prvkov a rastlinstva), cena za štúdiu sa odpočíta od ceny za projekt, čiže doplatíte iba rozdiel.

Cenu za projekt podobne ako za štúdiu počítam na 1 ár pozemku x počet árov, vrátane budov, ciest a všetkých existujúcich štruktúr (pri navrhovaní prírodných záhrad je potrebné zohľadňovať všetko, teda aj budovy, cesty a všetko čo s pozemkom súvisí). 
Pri serióznom záujme vypracujem a pošlem cenu mailom, píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Projekt štandardne neobsahuje trvalkovu podsadbu k stromom a kríkom.  Pri novozaložených záhradách sa podsadba z praktického hľadiska rieši až v 2. etape (teda o 5-8 rokov neskôr, keď stromy a kry podrastú a vytvoria rôzne potrebné biotopy). V prípade záujmu píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Pokiaľ si prajete navrhnúť podrobné trvalkové záhony, prípadne podsadbu stromom a krom, cena sa odvíja od plochy a náročnosti Vašej predstavy.

Zameranie a zakreslenie aktuálneho stavu: Je veľmi dôležité, aby ste mali čo najviac ujasnenú predstavu o tom,zameranie a zakreslenie aktuálneho stavu ako bude Váš budúci jedlý liečivý priestor vyzerať.  Ak sa rozhodnete pre moju spoluprácu, budeme potrebovať čo najviac aktuálnych podkladov (teda okrem Vašich predstáv...).  To znamená bude treba pripraviť nákres pozemku (najlepšie v mierke 1:100) so zakreslením aktuálnej výsadby a prvkov (ak sa jedná o už vysadenú alebo nejakým spôsobom používanú záhradu). Tiež je dobré mať určené svetové strany, čo najviac informácií o okolí a geometrický plán.  Pokiaľ viete, tak zoznam a umiestnenie aktuálnych rastlín. Obrázok z Google mapy veľmi pomôže.  Pokiaľ toto všetko nemáte, nezúfajte.  Môžem veľa z týchto podkladov pripraviť. Zameriam priamo na mieste pozemok, vrátane umiestnených prvkov a výsadby a následne všetko zanesiem do plánika aktuálneho stavu pozemku.

Cena za zameranie aktuálneho stavu a následné zakreslenie sa odvíja od veľkosti pozemku a množstva jednotlivých prvkov a rastlín.  Štandardne ju počítam podobne ako sumu za konzultáciu, 40,-EUR/hodina zameriavania plus dopravné náklady, nakoľko v sebe zahŕňa určenie porastu alebo prvku, jeho posúdenie na začlenenie a využitie a následné zanesenie do podkladov.  Prerábanie existujúcich záhrad (hlavne štandardných okrasných) je náročnejšie, ako zakladanie novej prírodnej záhrady na holom pozemku bez existujúcej výsadby.

Moje návrhy maľujem buď ručne každý ako originál, alebo počítačovou grafikou, podľa dohody.

Realizácie:

Veľa ľudí sa ma pýta, či robím aj samotné realizácie na kľúč.  Množia sa majitelia pozemkov so záujmom o pomoc pri realizácii.  Viem vám v tom pomôcť, doporučením ľudí, ktorí sa zaoberajú primárne realizáciami, ja osobne v súčasnosti nemám časové ani fyzické kapacity na realizácie mimo našich vlastných záhrad. A okrem toho vás nechcem pripraviť o vašu vlastnú  radosť z tvorenia :-). Snažím sa na svojich kurzoch naučiť vás  osvedčené postupy a návody tak, aby ste si vedeli od začiatku sami vytvoriť vašu záhradnú oázu.

Zastávam názor, že pokiaľ chcete byť so svojou budúcou prírodnou záhradou v súlade, je veľmi potrebné, aby ste jej pomáhali sami pri jej samotnom zrode, držali ju za ruku pri prvých krôčikoch.  Iba tak si budete vedieť vybudovať so svojou záhradou plnohodnotný vzťah, keď budete rásť spolu s ňou.  Preto je aj dizajnovanie spoločná súčinnosť s Vami, ako keby ste budúcemu dieťatku vyberali meno.  Záhrada bude takým Vaším dieťaťom, ktoré bude citlivo reagovať na všetky Vaše vstupy.  Pokiaľ jej venujete dostatok lásky a pozornosti, mnohonásobne Vám to vráti. Podľa výsadbového plánu si budete vedieť jednotlivé rastlinky zasadiť, samozrejme poradím keď bude treba a tiež doporučím zdroje kde sa aké rastliny dajú získať.

V prípade bližšieho záujmu ma prosím kontaktujte mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , prípadne SKype kontakt je Hanka Sekulová (maminkahanka). Ďakujem.

Teším sa na naše spoločné TVORENIE,

Hanka Sekulová :-D

View the embedded image gallery online at:
http://bio-ekozahrady.sk/ako-pracujem#sigProId4eb24a6cb8


Najčítanejšie

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.d…

25 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-11.d…

08 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-10.d…

11 nov 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-9.di…

14 okt 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.di…

26 sep 2016 Záhradné videá

Facebook stránka